Які фактори росту цін на зерно стали «джекпотом» для України

Які фактори росту цін на зерно стали «джекпотом» для України



Директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності Групи АГРОТРЕЙД Андрій Бут розповідає про те, що вплинуло на вартість зерна цього року.

Ціни на українське зерно досі високі. Процес формування вартості пшениці цього року доволі схожий на минулорічний, коли під час збиральної кампанії ринкові ціни не падали, а навпаки зростали. І в порівнянні з минулим сезоном, теперішня вартість значно більша: на FOB продовольча пшениця коштує близько 320-330 доларів за тонну, а фуражна — приблизно на 15-18 доларів дешевше. Це рекордний рівень починаючи з сезону 2012/2013. У минулому сезоні також були хороші ціни, але тоді в Україні врожайність усіх культур сильно постраждала від посухи, а цього року при доволі високих цінах врожайність і загальний вал продукції дозволять виробникам отримати гарні фінансові результати.

На збільшення цін вплинули кілька факторів. Перше — неврожай ярових культур, в першу чергу пшениці і ріпаку, в США і Канаді. Друге — на фоні зростаючих цін на зерно, пам’ятаючи історію минулого сезону та маючи фінансову можливість (адже минулий рік загалом був успішним для українського виробника), фермери стримували продажі, що призводило до ще більшого зростання цін. Третє — це загальна макроекономічна ситуація в світі. США та ЄС продовжують проводити монетарну політику «кількісного пом’якшення», ввімкнувши «друкарський верстат», — грошова маса тисне на ринки і зростання цін спостерігається по всіх позиціях, тому країни-імпортери продовжують вести активну роботу по закупівлі зерна. Усі ці зовнішні фактори, що вплинули на ціну зерна, стали «джекпотом» для України: при гарному врожаї виробники мають високі ціни, адже зазвичай навпаки – гарний врожай призводить до зниження цін. 

Ціни на кукурудзу, як і на пшеницю, зараз теж на високому рівні. Одним із додаткових факторів цього стали дощі, які затримали збирання врожаю в Україні на кілька тижнів. У експортерів, що мали обов’язки з поставки зерна в жовтні, виникли проблеми з наявністю зерна в портах, тому вони були вимушені доплачувати за швидку поставку. 

Проте щомісячний звіт США про глобальний баланс пропозиції та попиту на сільськогосподарську продукцію (The World Agricultural Supply and Demand Estimates), який вийшов 12 жовтня вніс свої корективи. Аналітики збільшили світові залишки кукурудзи сезону 2021/2022 на 4 мільйони тонн. Світовий ринок очікував, що ця цифра буде набагато меншою, і одразу відреагував падінням ціни. Україна не стала винятком: звіт підштовхнув виробників, які тримали врожай в очікуванні збільшення вартості, вийти на ринок. Тож, якщо до виходу звіта за швидку поставку на CPT покупці були готові платити 270 доларів за тонну, то вже після ціни знизились до 260-262 доларів. Проте, як показав час, такий рух цін був тимчасовим, адже зростання цін продовжилось стрімкими темпами: нестача зерна в портах продовжує штовхати ціни вверх

На жаль, не буває ідеальних ситуацій, тому з урахуванням відкладеного попиту на перевезення (адже в жовтні не було суттєвих обсягів кукурудзи для відвантажень), зараз бачимо, що мільйони тон, які повинні були відвантажити в жовтні, переносяться на листопад. Це створює надзвичайний тиск на логістику, що призводить до зростання цін на перевезення до рекордних рівнів і, звісно, шкодить виробникам, адже зрештою зменшується ціна на їхній товар.

Але, в цілому, ситуація на ринку зерна для українського виробника поки що залишається сприятливою.