Що буде з ринком зерна в Україні, та яку роль в цьому відіграє коронавірус

Що буде з ринком зерна в Україні, та яку роль в цьому відіграє коронавірус



Світові ціни на зерно знижуються. На це впливає як паніка через епідемію нового вірусу, так і кліматичні зміни. 

Цього року українські фермери стикнулися з новими викликами: аномально тепла та безсніжна зима очевидно внесе свої корективи в посівну та вплине на врожайність. На додачу в світі поширюється паніка через коронавірус, що відбивається й на економіці. Китай — найбільша економіка світу — зменшує товарообіг та обмежує торгівлю з іншими країнами. Акції на фондових біржах падають в ціні, а за словами голови Української асоціації аграрного експорту Дмитра Крошки, послуги транспортних компаній подорожчали на 40%, що негативно позначилося на постачальниках української продукції до країн Азії. Водночас заступник голови НБУ Дмитро Сологуб заспокоює, запевняючи, що коронавірус глобально не вплинув на український експорт: попит на зерно ні з боку КНР, ні на світовому ринку не знизився. 

«Ринок помітно відреагував на новину про епідемію зниженням цін. Коронавірус справляє негативний вплив на ціни. Завжди при такого роду паніці насамперед страждають сировинні ринки: нафта, а за нафтою тягнеться й зерно. Ринок зараз в депресивному стані, ціни падають щодня, й АГРОТРЕЙД, як виробник, це теж на собі відчуває», — розказує директор департаменту зовнішньої торгівлі Групи АГРОТРЕЙД Андрій Бут. 

За його словами, хоча й не можна казати, що тільки коронавірус вплинув на зміну цін, але він мав істотний вплив та вніс панічні настрої на ринку. Якщо в січні кукурудза коштувала близько 184 доларів за тонну, то на сьогодні її вартість впала приблизно на 10 доларів. Падіння ціни підтверджують й спеціалісти Всеукраїнської Аграрної Ради. 

«На відміну від пшениці, вплив коронавірусу на ринок кукурудзи набагато сильніший. Активний експорт продовжує надавати підтримку цінам, однак наближається збиральна кампанія кукурудзи в Аргентині та Бразилії, що за умови гарної погоди і хорошого врожаю завжди призводить до різкого обвалу цін», — коментує ситуацію виконавчий директор кооперативу «ПУСК» Олександр Буюклі.

Щодо соняшнику, то наразі всі світові олії різко подешевшали, що призведе до аналогічного руху і на соняшниковому ринку. 

«Ринок олійних тісно взаємопов’язаний. Наразі ціни на пальмову олію обвалилися більш ніж на 10%. Через поширення коронавірусу в Китаї та наявності хворих в Індії є загроза того, що закупівлі двома найбільшими імпортерами у світі сильно знизяться, а це призведе до падіння цін на всі рослинні олії», — зазначає Олександр Буюклі. 

За словами Андрія Бута, через епідемію значно ускладнилися виконання контрактів з китайськими партнерами.

«Вони додатково продовжили святкові дні після Нового року, а потім вийшли на роботу, але через епідемію графік змінився. Зараз банки працюють три дні на тиждень, деякі співробітники працюють з дому, і це все ускладнює нашу співпрацю», — ділиться фахівець.

Андрій Бут не береться прогнозувати майбутню ціну на зерно, адже агробізнес і торгівля зерновими досить мінливі, ринки змінюються в залежності від прогнозів споживання, та величезний вплив на це має погода. 

Тепла зима, нестандартні виклики. Зрозуміло, що вартість зерна буде залежати від урожайності та якості продукту. Зараз аграрії України мають вирішити, як пристосовуватися до кліматичних змін. 

«М’яка зима, відсутність стійких морозів, коливання температури від плюса до мінуса, звісно, вплинули на закладання врожаю. Скоріш за все, вона принесе нам велику кількість шкідників у весняний та літній періоди. Якби були морози, більшість з них би загинули, але, на мою думку, близько 90% з них успішно пережили зиму», — розказує директор агропромислового департаменту Групи АГРОТРЕЙД Олександр Овсяник. 

До того ж, через теплу погоду у рослин не відбулася зупинка вегетації, яка зазвичай буває під час морозів. Як результат, спостерігається виснаженість, дефіцит елементів живлення, фосфору та азоту. Проте, за словами експерта, це не є серйозною проблемою. 

«Найбільше я боявся, що при відновленні вегетації вдарять морози. На щастя, цього не сталося. Зараз 96-98% пшениці відросло, це досить високий показник», — запевняє агроном.

На сьогодні аграрії переймаються через можливі весняні приморозки. Якщо цього не станеться, або вони будуть короткостроковими, можна буде зітхнути з полегшенням. 

Для України зима завжди була основним періодом накопичення вологи. Стандартно на цю пору в ґрунті має бути близько 150-200 міліметрів вологи, але зараз є тільки 50-60, що дуже мало. Наразі фермери плекають надію на весняні опади. Саме це й стане вирішальним фактором майбутньої врожайності. 

Переносити дати посівної в Групі АГРОТРЕЙД не планують. Вона відбудеться з 1 квітня до 5 травня. 

«Може, ми й почнемо сіяти раніше днів на п’ять, якщо зрозуміємо, що погода досить тепла, але це малоймовірно. Все ж таки, цьогорічна зима  — це виняток, а перезавантажувати систему, базуючись лише на винятку, недоцільно», — пояснює Олександр Овсяник. 

За словами спеціаліста, спрогнозувати, якою буде погода літом, неможливо. Проте експерт заспокоює, запевняючи, що озима група не є дуже чутливою до відсутності опадів в літній період. А сучасні культури соняшника та кукурудзи добре витримують посушливі умови. 

Прогнози врожайності. Українська зернова асоціація прогнозує на 2020-2021 маркетинговий рік урожай зернових і олійних культур в Україні на рівні 92,6 мільйона тонн. Це приблизно на шість мільйонів менше, ніж валовий збір, за оцінкою на 2019-2020 маркетинговий рік. Експорт очікується на рівні 55,6 мільйона тонн, що на 4,3 мільйона менше минулого періоду. Таке зменшення експерти пов’язують з теплою зимою, яка збільшує ризик пошкодження врожаю зернових грибками та гризунами.

Втім, в асоціації зазначили, що це незначне зниження прогнозу врожаю зернових і олійних, й у середньостроковій перспективі валовий збір сільгосппродукції в Україні буде рости та прагнутиме досягти показника 100 мільйонів тонн.